Corporate Information Board of Directors
Board of Directors
  • Ms. CHONG Sok Un, M. H.
  • Deputy Chairman, Executive Director
  • Aged 65, was appointed as an executive director and chairman of the Company on 23 August 2002 and has been re-designated as deputy chairman of the Company since 16 December 2015.

    Ms. Chong was awarded the Medal of Honour (M.H.) by the Government of the Hong Kong Special Administrative Region on 1 July 2011. She is a member of the National Committee of the Chinese People’s Political Consultative Conference, Guangdong Province, the Honorary Director of the Chinese Red Cross Foundation, Permanent Honorary Chairman of the Hong Kong Federation of Fujian Associations and Vice Chairman of the Hong Kong Federation of Fujian Associations Ladies’ Committee. She is the namer and director of YOT Chong Sok Un Medical Fund (cancer aid) since 2007 and a member of Yan Oi Tong Advisory Board since 2011. Ms. Chong was the chairman of the 31st Term Board of Directors of Yan Oi Tong from 2010 to 2011 and a director of the 27th Term Board of Directors of Yan Oi Tong from 2006 to 2007.

    She was also a director of Po Leung Kuk from 2009 to 2010. She was an executive director and chairman of APAC Resources Limited from 6 July 2007 to 1 March 2016 and a non-executive director of Alibaba Pictures Group Limited from 25 June 2007 to 23 April 2009.

  • Mr. GUO Meibao
  • Executive Director
  • Aged 46, was appointed as a executive director of the company on 22 September 2018. Mr.Guo graduated with a major in financial accounting in 1995 and obtained a MBA from the Open University of Macau and a certified public accountant in the People's Republic of China. He has more than 20 years of financial, operational and investment management experience in China's medical, property and other industries. Mr. Guo was the chairman of 深圳市大馬化投資有限公司 from March 2017 to September 2018. He was a finanical controller from October 2010 to October 2013 and the chief executive officer and chairman from October 2013 to March 2017 of 同仁醫療產業集團有限公司 (Tongren Healthcare Industry Group Co., Ltd., a wholly-owned subsidiary of the Company). He was a finanical controller from June 2006 to October 2010, and general manager and the chairman from January 2014 to March 2017 of 連雲港嘉泰建設工程有限公司 (Lianyungang Jiatai Construction Company Limited, a wholly-owned subsidiary of the Company). He was also a finanical controller of 廣東今宇高爾夫球俱樂部 (Long Island Golf & Country Club) from December 1998 to June 2006.

  • Mr. ZHOU Haiying
  • Executive Director
  • Aged 49, was appointed as an executive director of the Company on 6 December 2018. Mr. Zhou graduated from Jiangxi University of Finance and Economics with a bachelor degree. He acts as the financial controller and the chief financial officer of Tsinghua Tongfang Co., Ltd. (a company listed on the Shanghai Stock Exchange, stock code: 600100) since January 2018. From June 2003 to January 2018, he had served successively as the Senior Manager, the Deputy Director of the Finance Department, the Head of Asset Management Department, the General Manager of the Capital Finance Department and the Assistant to the President. In addition, he also worked as the director of Liaoning Road & Bridge Construction Group Co., Ltd. (遼寧省路橋建設集團有限公司), the director of Beijing Donghuan Electronics Co., Ltd. (北京華環電子股份有限公司)and the Supervisor of Unisplendour Corporation Limited(紫光股份有限公司).

  • Mr. ZHENG Zhen
  • Non-Executive Director
  • Aged 48, was appointed as a non-executive director of the Company on 12 June 2020. Mr. Zheng served as a director of the strategic investment department of CMIG Capital Management Co., Ltd. from January 2016 to August 2017. He also worked as the deputy head of the insurance business preparation team of China Minsheng Investment Group Corp., Ltd. from July 2015 to December 2015, the last position is the general manager of the marketing centre under the trade finance business unit of the Head Office of China Minsheng Banking Corp., Ltd. from March 2003 to July 2015, the manager of the business department of the banking business department branch at the head office of China CITIC Bank Co., Ltd from November 1999 to March 2003, the account manager of the international department of Beijing Branch of Shanghai Pudong Development Bank Co., Ltd from December 1998 to November 1999 and the fund management position of the finance department of China International United Petroleum & Chemicals Co., Ltd from August 1995 to November 1998.

  • Mr. LAI Hin Wing Henry Stephen
  • Non-Executive Director
  • Aged 63, graduated from the University of Hong Kong with a bachelor of law degree and was admitted as a solicitor in Hong Kong, England and Wales and the State of Victoria, Australia. Mr. Lai is a partner and co-chairman of Messrs. P. C. Woo & Co., a firm of solicitors and notaries in Hong Kong, and has been practicing in the legal field for more than thirty years. Mr. Lai is a Notary Public and a China Appointed Attesting Officer in Hong Kong. Mr. Lai is the immediate past chairman and currently acts as an honorary council member, fellow member and chairman of the Corporate Governance Committee of The Hong Kong Institute of Directors since July 2019. Mr. Lai is a member of the Securities and Futures Appeals Tribunal since April 2015 and a member of the Process Review Panel for Securities and Futures Commission since November 2018. Mr. Lai has been appointed as a member of the Resolution Compensation Tribunal since 2018. He is also a member of the Consents Committee of the Law Society of Hong Kong and a member of the Association of China-Appointed Attesting Officers Limited Disciplinary Tribunal Panel.

    Mr. Lai is currently the non-executive director of Winfull Group Holdings Limited (stock code: 183) and the independent non-executive director of ANTA Sports Products Limited (stock code: 2020), which are both listed on the Main Board of The Stock Exchange of Hong Kong Limited.

  • Mr. ZHANG Jian
  • Independent Non-Executive Director
  • Aged 76, was appointed as an independent non-executive director of the Company on 16 October 2006.

    Mr. Zhang is an independent non-executive director of Go Higher Environment Co., Ltd. He is also a professional senior engineer in PRC and the Chairman of Xian University of Architecture & Technology Peking Alumni Association. He has been awarded National Outstanding Intellect in 1997 and National Top 10 Honest Persons of Outstanding Ability in 2004. Mr. Zhang has been awarded as Influential Person to China Nonferrous Metal Industry in 2005. From 1982 to 1998, he held various senior positions in China Nonferrous Metal Industry Company. From 1998 to 2003, he acted as Chairman and General Manager of China Nonferrous Metal Construction Group Company Ltd.. From 2003 to 2005, he acted as General Manager of China Nonferrous Metal Mining & Construction (Group) Co., Ltd..

  • XIA Xiaoning
  • Independent Non-Executive Director
  • Aged 60, was appointed as an independent non-executive director of the Company on 8 December 2016. Dr. Xia is an independent supervisor of Central China Securities Co., Ltd. (a company listed on the Main Board of The Stock Exchange of Hong Kong Limited, Stock Code: 1375). He was a non-executive director of Mason Group Holdings Limited (a company listed on the Main Board of The Stock Exchange of Hong Kong Limited, Stock Code: 273) from August 2015 to September 2016. Dr. Xia graduated from the Electric Engineering Department of Harbin Institute of Technology in 1982 with a bachelor degree in electric engineering. He earned a doctorate degree from University Paris Dauphine in 1989. Dr. Xia is a Chartered Financial Analyst.

    Dr. Xia has over 23 years private equity/investment experience in Asia. Dr. Xia was a Senior Consultant/Responsible Officer (SFC Type 4 and Type 9) to Vision Finance Group Limited from October 2012 to February 2015. From 2008 to 2012, he was the Chief Executive Officer of CITP Advisors (Hong Kong) Limited. Dr. Xia worked for AIF Capital Limited (“AIF”), a pan Asia private equity firm based in Hong Kong from 1995 to 2008 and his last position with AIF was Senior Partner/Managing Director. Dr. Xia also worked for Asian Development Bank in Manila from 1989 to 1995 with his last position as investment officer.

  • Dr. WONG Wing Kuen, Albert
  • Independent Non-Executive Director
  • Aged 68, was appointed as an independent non-executive director of the Company on 6 December 2018. Dr. Wong holds a Doctor of Philosophy in Business Administration degree from the Bulacan State University, Republic of the Philippines. Dr. Wong is a fellow member of The Institute of Chartered Secretaries and Administrators, The Hong Kong Institute of Chartered Secretaries, The Taxation Institute of Hong Kong, Association of International Accountants and Society of Registered Financial Planners and also a member of Hong Kong Securities and Investment Institute, The Chartered Institute of Arbitrators and The Chartered Institute of Bankers in Scotland and a full member of Macau Society of Certified Practising Accountants.

    Dr. Wong is the principal consultant of KND Associates CPA Limited since January 2018. He is an Independent Non-Executive Director of APAC Resources Limited (a company listed on the Main Board of the Stock Exchange, Stock Code: 1104) since July 2004; Solargiga Energy Holdings Limited (a company listed on the Main Board of the Stock Exchange, Stock Code: 757) since January 2008; China Merchants Land Limited (a company listed on the Main Board of the Stock Exchange, Stock Code: 978) since June 2012; China VAST Industrial Urban Development Company Limited (a company listed on the Main Board of the Stock Exchange, Stock Code: 6166) since August 2014; China Wan Tong Yuan (Holdings) Limited (a company listed on the Growth Enterprise Market of the Stock Exchange, Stock Code: 8199) since September 2017 and Capital Finance Holdings Limited (a company listed on the Growth Enterprise Market of the Stock Exchange, Stock Code: 8239) since January 2018.
    abcdefghijk

  • Ms. YANG Lai Sum, Lisa
  • Independent Non-Executive Director
  • Aged 53, was appointed as an independent non-executive director of the Company on 6 December 2018. Ms. Yang graduated from the University of Sydney with a Bachelor’s Degree in Law and Economics and is also qualified as a solicitor in Australia and England. She is a practicing solicitor in Hong Kong and currently a consultant of ONC Lawyers. Ms. Yang is also an independent non-executive director of each of Allied Group Limited (a company listed on the Main Board of the Stock Exchange, Stock Code: 373), Tian An China Investments Company Limited (a company listed on the Main Board of the Stock Exchange, Stock Code: 28) and Asiasec Properties Limited (a company listed on the Main Board of the Stock Exchange, Stock Code: 271).